Poslední dny a týdny potvrzují, že v okamžiku, kdy dojde ke spojení píšící autoři / novináři + alkohol, výsledkem bývají sáhodlouhé debaty bez jasného výsledku, nicméně s jasným vedlejším účinkem, kterým je pobavení okolo sedících a stojících, mnohdy i samotných účatníků debaty. Včerejší posezení Dobré adresy nebylo vyjímkou.
Není to dobře, není to špatně, je to jen něco, co se děje.
Několik témat, na která došlo:
Fotografie ze včerejšího čtení Wagonu (Lipár, Košinská, Červinka, Štengl + Klíčník & Zvěřinová) se objevily na flickru u Richarda Klíčníka. Podrobněji je o celém večeru psáno na Šumařově sumáři.
Update 20/5: Další pohled na páteční večer poskytl na svém blogu Fin.
Zakoupil jsem nejnovější knihu Toma Robbinse Pozpátku letící divoké kachny, soubor Robbinsových novinových článků, básní, písní, recenzí, zápisků z cest.
Jedním z textů je i pocta geniální servírce.
Genius Waitress
Of the genius waitress, I now sing.
Of hidden knowledge, buried ambition, and secret sonnets scribbled on cocktail napkins; of aching arches, ranting cooks, condescending patrons, and eyes diverted from ancient Greece to ancient grease; of burns and pinches and savvy and spunk; of a uniquely American woman living a uniquely American compromise, I sing. I sing of the genius waitress.
Okay, okay, she's probably not really a genius. But she is well-educated. She has a degree in Sanskrit, ethnoastronomy, Icelandic musicology, or something equally valued in contemporary marketplace. Even if she could find work in her chosen field, it wouldn't pay beans--so she slings them instead. (The genuis waitress is not to be confused with the aspiring-actress waitress, so prevalent in Manhattan and Los Angeles and so different from her sister in temperament and I.Q.)
As a type, the genius waitress is sweet and sassy, funny and smart; young, underestimated, fatalistic, weary, cheery (not happy, cheerful: there's a difference and she understands it), a tad bohemian, often borderline alcoholic, frequently pretty (though her hair reeks of kitchen and bar); as independent as a cave bear (though ever hopeful of "true love") and, above all, geniune.
Covertly sentimental, she fusses over toddlers and old folks, yet only fear of unemployment prevents her from handing an obnoxious customer his testicles with his bill.
She doesn't mind a little good-natured flirting, and if you flirt with verve and wit, she may flirt back. Never, however, never try to impress her with your resume. Her tolerance for pretentious Yuppies ends with her shift, sometimes earlier. She reads men like a menu and always knows when she's being offered leftovers or an artificially inflated souffle.
Should you ever be lucky enough to be taken home by her to that studio apartment with the jerry-built bookshelves and Frida Kahlo posters, you will discover that whereas in the public dining room she is merely as proficient as she needs to be, in the private bedroom she is blue gourmet virtuoso. Five stars and counting! Afterward, you can discuss chaos theory or the triple aspects of the mother goddess in universal art forms--while you massage her swollen feet.
Eventually, she leaves food service for graduate school or marriage; but unless she wins a grant or a fair divorce settlement, chances are she'll be back, a few years down the line, reciting the daily specials with her own special mixture of warmth and ennui.
Erudite emissary of eggs over easy, polymath purveyor of polenta and prawns, articulate angel of apple pie, the genius waitress is on duty right now in hundreds of U.S. restaurants, smile at the ready, sauce on the side. So brush up on your Schopenhauer, place your order--and tip, mister, tip. She deserves a break today.
Jonáš Hájek včera ve Fra představil svou debutovou sbírku Suť. O úvod se postaral Petr Borkovec, o krátkou esej o knize a Jonášově poezii Jiří Zizler, o zajímavý hudební vstup houslista Alexej Aslamas.
(Mám několik fotek, ale bude potřeba je probrat. Do té doby přikládám Reginu Spektor, která hrála celý večer z CD.)
Už delší dobu jsem nedostal obyčejnou poštou pohled nebo dopis. Narazil jsem na projekt, který by to mohl narušit. Postcrossing je web, kde se člověk zaregistruje, vloží svou poštovní adresu a krátký profil. Pak si vyžádá adresu a na tu pošle pohled. A časem dostane ze stejného místa další pohled zpátky. Jelikož každý pohled má vlastní identifikační číslo, lze je všechny "sledovat" a zanášet do mapy a zjišťovat, jak velká či malá je globální vesnice.
Tento týden je zajímavými událostmi přímo napěchovaný. Fotkou tedy aspoň zmínka o úterním semináři na FF UK, kde byl hostem Petr Hruška a který pokračoval v Indigu a Krásných ztrátách.
Byl to dlouhý den, ale krásný. Na avizovanou akci Bude líp, respektive večer 163 stromů, který byl první z řady kulturních akcí na podporu záchrany lipové aleje v ostravských Komenského sadech, jsme vyrazili z Prahy ve čtyřech. Jonáš Hájek byl pozvaný jako účinkující, doprovázeli jsme ho s Petrem a Evou. Navíc s tím, že bych se já teoreticky mohl dostat mezi účinkující, protože Jonáš na mě už před pár dny upozornil Petra Hrušku ("s takovým jménem tu akci musíš podpořit!"). Vlak vyrazil z nádraží chvíli po poledni. Obsadili jsme stolek v jídelním voze, pochutnali si na gulášovce a pivu, další pivo si vzali s sebou na cestu a pustili se do hledání volného místa, které jsme našli až na opačném konci vlaku. Za oknem svítilo slunce. Z batohů a kabel jsme vytáhli směsku časopisů hodnou takové skupinky intelektuálů, Host, Souvislosti a Reflex, a bavili přinejmenším část našeho okolí nekončící debatou o literatuře a umění vůbec. S ohledem na to, jak daleko je do Hranic, kde jsme přesedali, byla opravdu téměř bez konce. V Ostravě jsme se přesunuli do Černé hvězdy, potkali se s Marií Šťastnou, která měla shodou okolností volný večer, dali rychlé kafe a spěchali do Fiducie (antikvariát a klub), kde mělo už brzy začít 163 stromů.
Hrozen lidí před vchodem naznačil, že prázdno rozhodně nebude. Nebylo, dokonce bylo v nevelké místnosti brzy trochu vydýcháno a židle rychle obsazeny. Přes jisté počáteční technické obtíže se podařilo začít jen s mírným zpožděním. Petr Hruška zrekapituloval, proč se celá série akcí pod názvem Bude líp vlastně koná. Mluvil o nejasné komunikaci ze strany ostravské radnice, která neustále mění důvody, kvůli kterým by se měla pokácet v Komenského sadech lipová alej. Zdůraznil, že problémem už není pouze kácení stromů, ale přístup radních k veřejnosti.
Večer plynul příjemně. Všichni pozvaní krátce, přečetli, zazpívali nebo promluvili, občas s větším ohledem na téma, občas s menším. Cítil jsem jako čest, že jsem mohl vystoupit po Hájkovi, před Chrobákem, Slívou, Balabánem a dalšími. Byl jsem z toho odpovídajícím způsobem nervózní, velmi příjemně.
Nutno říct, že po dvou hodinách už (alespoň nás stojící) docela bolely nohy. Ale všechno vyšlo tak pěkně, že právě v tu chvíli večer skončil. Petr Hruška poděkoval všem, podotkl, že je zarezervovaný Divadelní klub, a diváci i účinkující se rozešli. My vyrazili do Komenského sadů, abychom na vlastní oči viděli lípy, o které celý večer šlo, a ujistili se, že jsme nevážili cestu pro nic za nic. Alej je krásná. Nakolik se dá soudit z krátké procházky, celý park stojí za to - není daleko od centra, přitom poskytuje spoustu prostoru k odpočinku. Sousedí s řekou. A z minulých dob v něm přetrval pomník rudoarmějcům a dvě děla. V Divadelním klubu bylo dobré pivo, dobré halušky, dobrá nálada. Nakonec tak sešlo z původního plánu vracet se posledním čtvrtečním vlakem před půlnocí a byl vytvořen plán nový, vrátit se prvním pátečním, který z nádraží vyjíždí před půl druhou. Do vlaku jsme se přesouvali ve stavu blízkém stereotypům o básnících - rozjaření, s lahví vína a něčím k snědku. Obsadili jsme kupé a někde mezi řečmi o poezii nás dostihla únava. Probudili jsme se až v Praze.
(Nevím proč, ale vyvstává mi na mysli tahle píseň, přestože včera nezazněla a byla pouze zmíněna cestou ve vlaku.)
Je na čase vytvořit seznam slastných smrtí. Hodlám ho postupně doplňovat (nové položky vždy na konec seznamu).
Upomazánkovat se (tzn. spořádat tolik různých a výtečných pomazánek, až to člověka položí). Ukoukat se (tzn. sledovat tak dlouho tolik skvělých filmů, až je člověk natolik duševně nasycen, že jeho tělo již odmítne existovat, bo by si připadalo ve srovnání s duší méněcenné). Utopit se poslechem vybrané hudby (tzn. utonout ve vaně samým posloucháním oblíbené hudby). Upelešit se (tzn. sebevražda slastným spánkem v pelíšku, s jednou nohou venku na staré peřině). Vykrvácet z prstů (tzn. hrát tak dlouho na kytaru, až člověk upadne do transu a ze strunami rozdíraných prstů vykrvácí). Utonout v šálku čaje (tzn. tak silně vychutnávat doušek skvělého oolongu, jeho barvu, vůni a chuť, až se v něm člověk utopí). Ukafíčkova se (tzn. nechat se omámit výtečnou chutí skvělých arabik a vypít jich tak mnoho, až člověku slastí pukne srdce). Proklimbat se ve vlaku až na konečnou světa. (Díky, chloé!) Udýchat se vůní ležíc na balíku slámy na čerstvě posečené louce s rosou. (Díky, Dášo!) Ukofolovat se. (Díky, Martino!) Ukoukat se na černé nebe, kde jen hvězdy smí panovat a nechat se unášet větrem celou noc až do rozednění....a při východu slunce..nádherou a jedinečností okamžiku ...jen tak ležet..i když třeba o samotě. (Díky, Zu!) Umřít se k smrti. (Díky, Jirko!) Uupgradeovat se k smrti. (Díky, Radku!) Uležet se pod korunou stromu...zbláznit se k smrti pozorováním pohybujících se listů a čekáním jestli aspoň jednomu vítr a strom dovolí spadnout mi na čelo. (Díky, Zu!) Uvínovat a udiskutovat se - to je tak dlouho pít moravské víno a diskutovat a přemýšlet nad něčím "strašně důležitým" až odjede poslední metro i tramvaj a smrt zůstane jedinou možností. (Díky, Luboši!) Napodobit Ikara. Uletět a/nebo zemřít. (Díky, chloé!) Smrt ve skluzu. (Díky, Šimi!) Smrt vyčerpáním na horách. (Díky, Mačuďáku!) Smrtelný orgasmus. (Díky, Cvíčo!) Chovat se nedisciplynovaně / zemřít v důsledku nesprávné manipulace s plynovým hoříkem. (Díky!) Odepsat se: Psát tak dlouho, až tužka (prodloužení ruky) dojde; pokračovat tou rukou samotnou a dál, až člověk nechá na papíře celého sebe. (Díky, Corwexi!) Tak dlouho se pouštět hloub a hloub do dosud neznámých zákoutí, dvorů, průchodů a uliček Prahy (Krumlova, Barcelony, Tokia, Ankh-Morporku...), až návrat přestane být možností. (Díky, Corwexi!) Učokoládovat se. Předávkovat se čokoládou s vysokým obsahem kakaa. (Ve spolupráci se Zu.) Zemřít vyčerpáním při nekonečné procházce Paříží. (Díky, Ondro!) Uhoupat se v houpacím křesle. (Díky, Michale!) Uostravovat se. Být příjemně znaven a vykolejen pobytem v Ostravě. (Díky, Jonáši!)
Našel jsem ve schránce obálku. Napsali mi z Magnesie Litery. Kolem lámání, kterému jsem pomáhal na svět, sice nezískalo letošní objev roku, ale dostavila se kompenzace - výherní poukaz na nákup knížek v Kanzelsbergeru.
V Ostravě chtějí pokácet 163 lip v jednom z městských parků, v Komenského sadech. Důvody jsou poněkud mlhavé. Petr Hruška a další autoři, jejichž jména mají co do činění se stromy (Topol, Slíva a další), budou zítra od 18 hodin proti tomuto kácení na místě protestovat. Nevím jak vy, já se hodlám přidat.
Možná je to předčasné. Tak či tak, ztratil se mi zápisník. Je malý, černý, s gumičkou. Je podepsaný, čitelně řekl bych. Naposledy jsem ho zcela jistě měl ve středu v noci v posteli, dost možná i ve čtvrtek ráno v batohu. Možná je to předčasné, možná jsem ho jen někam založil. Tak či tak, chybí mi. Pokud ho najdete, dejte mi vědět.
Fáze čtyři, která se pravděpodobně dostaví brzy, bude mísit úlevu z takřka ukončeného porotcování (ještě se musí sejít celá porota, porovnat názory porotců a nakonec se shodnout na pořadí) a obavu z toho, že jsem někoho nečetl dostatečně pozorně a jeho/její jemná práce se slovem mě zastihla v nesprávné chvíli a já mu/jí nedám ten často potřebný impuls k dalšímu psaní a připravím tím vesmír o dalšího skvělého autora či autorku.
Na včerejším básnickém semináři na FF UK byl hostem Miloš Doležal. Odcházel jsem na seminář s tím, že jsem stačil přečíst ani ne tucet jeho básní, ale risknu to. Stálo to za to. Potkat člověka, který má v sobě tak silné pouto k místu, odkud vyšel, k lidem, kteří tu byli před ním, ke smrti, které se dostal blízko, to se příliš často nepodaří.
Se kterou jsem pásl husy
Moje prabába
se kterou jsem pásl husy za Kalašovejma
vyprávěla jednou v kuchyni
kde byli strejcové tetina Sláva i Milča
že viděla na poli u Podivic
škobrtat na podzim anděla
Okřikli ji a dali se do smíchu
Prabába vstala ze štokrlete
a udělala uprostřed louži
vtom někdo ze dvora lehce se okna dotk
Když po velmi upřímných odpovědích na naše otázky četl svoje básně, dostal se i k jedné velmi čerstvé, kterou uvedl tím, že ji napsal, když mu nedávno zemřela kamarádka. A počáteční verše zněly: "Až mi hruď sluncem a jarem pukne/nebudeš při tom./Nevadí. Rozletím se." České kruhy jsou malé a snadno se uzavírají. Další se uzavřel tím, že Miloš Doležal pochází z míst, která jsou mi moc blízko. V zápisníku tak teď mám nakreslenou mapku, jak se dostat na samotu poblíž jedné zatopené obce.
Literárně technická informace: pokud používáte Google Calendar a mezi své kalendáře máte zařazen i kalendář Literární události a akce, dovolím si upozornit, že je teď možné nechat si posílat upozornění na blížící se autorská čtení, přednášky o literatuře, literární festivaly apod. e-mailem nebo SMS. V kalendáři stačí otevřít položku Notifications a zaškrtat příslušná políčka. Vše je zdarma.
(Pro ty, kteří netuší: Google Calendar je zdarma poskytovaný online kalendář, který umožňuje vést si i několik diářů najednou (třeba soukromý, pracovní, atd.), sdílet je s ostatními (dát jim možnost přidávat do kalendáře události, nebo ho pouze vidět), posílat e-mailem tzv. Daily Agenda (přehled událostí pro začínající den) a upozornění před jednotlivými událostmi (a to jak e-mailem, tak SMS zprávou). Kalendáře, které jsou sdílené s veřejností (třeba jako právě Literární události a akce) je možné si buď přidat do svého Google Calendar jako další z kalendářů (např. navíc k tomu soukromému) nebo ho sledovat jako webovou stránku, případně jako RSS. kanál.
Ivanové Davidové (starší, ředitel Psych. léčebny Bohnice, i mladší, jeho syn) a další pořádají v návaznosti na Mezi ploty v Atlasu ve dnech 24. - 27. 5. filmový minifestival Psycho Film Praha.
Ne, nepůjde o tři dny trvající promítání Hitchcockovy černobílé klasiky (ani Van Santova barevného remaku), jak by se možná z názvu mohlo zdát.
Z úvodního slova MUDr. I. Davida:
Hlavním důvodem je snaha organizátorů seznámit veřejnost se světem trpící duše, protože laické představy jsou často vzdáleny reálnému obrazu viděnému očima psychiatrů, klinických psychologů a dalších odborníků. Chybné stereotypy, které se udržují ve veřejném mínění, jsou pak překážkou pro lidi, kteří by měli vyhledávat pomoc odborníků, pro jejich přátele a příbuzné, i pro odpovědné pracovníky, kteří za stav a financování zařízení pro péči o nemocné odpovídají.
Dalším důvodem je záliba mnohých psychiatrů a psychologů ve filmovém umění, a naopak tradiční obliba psycho-problematiky ze strany filmařů - nejpozději od dob legendárního Kabinetu doktora Caligariho. Vedle hraných filmů přitom představíme i tématickou dokumentární tvorbu českých tvůrců, která bývá někdy neprávem opomíjena.
Člověk by asi neměl příliš často remcat a stěžovat si. Jako porotce soutěže mladých básníků ještě méně, jelikož zodpovědnost za výsledek odpovídá šanci na objevení nového talentu. Ale občas si opravdu nevím rady.
Mladá ňadra na něm se dmou
jsou právě do dlaní mých dvou.
Pod tím vším tam pupík leží
v bříšku dírka všechno střeží,
Mělký hladký vypoulený
hlavně že je dívky mojí,
Když si sedne na čem sedí?
Na sedince to se neví?
To se ví a na čem leží?
Na zádičkách ta jsou boží.
...
update v 16:05:
První čtení je u konce.
Na vysvětlenou, posuzování příspěvků většinou dělím do dvou fází. První čtení je rychlejší, jeho cílem je oddělit pokusy od poezie. (Ortenka je soutěž limitovaná věkem, konkrétně 22 roky.) Pokusy myslím zejména bezhlavé citové výlevy, které by stejně dobře mohly skončit v deníčku, rýmovačky, jejichž obsah a téma údávají slova, nikoli myšlenka, a občas třeba výrazně inspirované básničky, psané pod dojmem okouzlení autry z čítanek. Vzhledem k tomu, že v balíku příspěvků, bez ohledu na velikost, je vždycky cca 60 až 75 % pokusů, je prostě nutné vybrat jen ty, kteří mají skutečně možnost mezi sebou "soutěžit". Stranou jdou samozřejmě i přehmaty - i letos někdo do soutěže poezie poslal sérii krátkých prozaických textů.
Druhé čtení je potom podrobnější, včetně psaní poznámek a předběžného sdružování podobně kvalitních textů. Výsledkem celého snažení pak bývá štůsek asi patnácti příspěvků, seřazených podle kvality. Schůzka poroty, která bude asi za měsíc, pak už vypadá pouze jako porovnávání pořadí u jednotlivých porotců, opětovné čtení některých příspěvků a následný výběr oceněných a jejich pořadí.
Celý nápad se soutěžením v takové oblasti, jakou je poezie, je samozřejmě do jisté míry nesmysl. Ostatně scéna ze Společnosti mrtvých básníků s vyměřováním velikosti autora mluví za vše.
Jenže. Zrovna u začínajících autorů, a do 22 se o většině dá mluvit jako o začínajících, lze najít kvalitativní odlišnosti, byť třeba jen v tom, nakolik se umí oprostit od svých vzorů, od klišé, najít vlastní výraz, neopakovat stále dokola omílané fráze. Každý rok se pár takových vždycky najde. Dobrý pocit, když člověk může být u toho.