neděle 24. května 2009

Neděle odpoledne: Kultura nad zlatoOriginally uploaded by lipár.
Z nedělní akce nazvané Kultura nad zlato jsem stihnul jen kratší závěrečnou část. Happening organizovaný iniciativou Za česko kulturní začínal už ve 2 odpoledne, zatímco já dorazil až po půl páté. Vyslechl jsem si tedy jen asi tři nebo čtyři řečníky. A přestože s celou věcí souhlasím, musím bohužel říct, že akce byla... nijaká.

Kritika současné kulturní politiky vlády a chování komerčního kulturního sektoru byla příliš obecná, bez jasných příkladů a nápadů na změnu, které by nepříliš početnému davu na trávníku pomohly věc pochopit. Byla řeč o několikrát nabídnuté pomoci politikům, ale za dobu, kdy jsem na Kampě pobyl, se tam žádný politik neobjevil. Vystoupení Jiřího Dědečka znělo rozumně, ovšem dvě básničky na závěr a spíše pro pobavení, jeho slovům trošku sebraly vážnost.

Během přibližně hodiny, kterou jsem na Kampě strávil, mi nejrozumněji znělo vystoupení Pavla Štourače, uměleckého ředitele divadla Continuo, který se nahlas zamyslel nad kritikou iniciativy Za česko kulturní a nahlas na ni odpověděl. Podle něj není v kulturní oblasti v Česku problém s financemi, ale s pravidly pro jejich rozdělování. To, zda bude stát věnovat aspoň 1 % procento HDP na kulturu, je věcí vize vlády, která směřuje k podpoře kultury a vzdělávání.

Celá akce nebudila žádné větší pozdvižení. Jakoby z davu párů a rodinek, které si užívají klidné nedělní dopoledne, na chvíli někdo vystoupil na pódium, chvilku mluvil do mikrofonu a pak se zase vrátil zpátky k opalování a lenošení. Zní to příjemně, ale nepřipadá mi to jako správný způsob, jak upozorňovat na tak zásadní věc, kterou otázka podpory živé kultury v Česku určitě je.

Žádné komentáře:

Okomentovat